UX Tasarım Süreci

UX Tasarım Süreci

18.07.2022 Arel Tasarım

UX Tasarım Süreci Araştırması Nasıl Olmalı?

UX tasarım süreci, kullanıcı için anlamlı bir deneyime sahip bir ürün veya hizmet sunmayı amaçlar. Bu anlamda tasarımcılara büyük sorumluluk düşmektedir. Bir ürünü kullanılabilirlik ve işlevsellik de dahil olmak üzere birçok açıdan deneyimleme süreci, tasarımın alanına girer. Web siteleri ve uygulamalar gibi dijital etkileşimli ara yüzler, günlük hayatımızda kullandığımız nesnelerin kullanım senaryoları ve fiziksel formlarının yanı sıra kullanıcı deneyimini de şekillendirecek şekilde tasarlanmıştır.

Başarılı yapılan UX tasarımı, yalnızca kullanıcının istekleri, ihtiyaçları ve değerlerinin net bir şekilde anlaşılmasıyla elde edilebilir. Tüm tasarımcılar size aynı şeyi söyleyecektir: iyi bir kullanıcı deneyimi tek bir faktöre bağlanamaz. Her kullanıcı-ürün etkileşiminin kendi potansiyeli vardır ve her tasarımın kendi hedefleri vardır.

UX Tasarım Süreci Araştırması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her tasarım, başlangıçta pek çok soru işaretini beraberinde getirir. UX tasarım süreci kapsamında en önemli noktalardan biri doğru ve etkili araştırma yapmaktır. Araştırma, projenin türü ve büyüklüğüne ve çevre koşullarının gereksinimlerine bağlı olarak farklı yöntemlerle desteklenebilir. Araştırma süreci öncelikle sonuçların ortaya çıkışı ve sorgulanması ile başlarken, fikirlerin sentezlenmesi ve ilk ürün kriterlerinin oluşturulması, standartların test edilmesi ve geliştirilmesi ile devam eder, ortaya çıkan medya, tüm projeyi kapsar.

Araştırmanın başlangıcında, araştırmacı için planlama aşaması, cevaplanacak soruların belirlenmesi ile başlar. Bu aşamada, farklı kullanıcıların siteyle ilgili görüşlerini ifade etmelerine olanak tanıyarak, hedef kitlenize uygun rakip siteleri inceleyebilir ve ilgili web sitelerinin UX tasarım öğelerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca tasarım boyunca en sevdiğiniz renk, desen, yazı ve çağrışımları farklı kullanıcı gruplarıyla deneyebilir ve hedef kitleden geri bildirim alabilirsiniz.

UX tasarım süreci konusuna ek, tasarımları test etmenin birçok farklı yöntemi vardır. Bunlardan en yaygın olanı ise anket yöntemidir. Hızlı ve kolay bir şekilde anket hazırlayarak kullanıcılara farklı versiyonları birden fazla seçenek olarak sunabilir ve en çok tercih edilen seçenekleri rahat bir şekilde analiz edebilirsiniz. Bu şekilde kullanıcı tercihlerini test edebilir ve web sitenizin kullanıcı deneyimini tasarlayabilirsiniz. Temel olarak, web sitenizin bir sorunu çözmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu, kullanıcıarın talep ve beklentilerinin belirlenmesi noktasında önemli bir adımdır. Araştırma olmadan, tasarımınız sadece bir tahmindir.