Etiket Tasarım

Etiket Tasarımı Nasıl Yapılmaktadır?

 

Tüketiciler tarafından kullanılan önemli olmasıyla beraber tüketicinin dikkatini çekecek nitelik olan etiket, bir ürüne ait onu tanımak adına birtakım özelliklerini anlatan veya ürüne neye ait olduğunu göstermek amacıyla görsel niteliğinde kullanılan üründür. Görsel bakımından hem yazı hem de renkler bakımından tüketicinin ilgisini çekecek nitelikte olması gerekmektedir. Bu sayede sektöre uygunluğu tasarım açısından önemlidir.

 

Etiket Tasarımı İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

Yapılacak tasarımda etiket bazında ürünün temel özellikleri, bilgilere bağlı olarak tasarım konusunda hassas olmakta fayda vardır. Düzen olarak görsel bakımdan etiket tasarımı için renklere gereken önem verilmelidir. İlk izlenimde dikkat çekici ve bilgilendirici niteliğinde tasarımı sunmak gerekmektedir. Yazı tipi olarak uygun puntolarla yazılması ve okunur biçimde sıralanması gerekir. Etiket basımında firmaya ait bilgiler ve iletişim bilgileri açıklayıcı şekilde verilmelidir. Süslü ve karmaşık şeylere yer verilmemelidir. Sadelik konusu dikkate alınmaktadır. Bilgilerin güncel olması ve etikette yer alan içeriklerin uygun düzeyde yerleştirilmesinde fayda vardır.

 

Tasarım İçin Kullanılan Programlar Nelerdir?

 

 Yapılan etiket tasarımı programı için çeşitli programlar mevcuttur.

 

 - Adobe Creative Suite ile Etiket Tasarım

 - Canva ile Etiket Tasarım

 - Avery ile Etiket Tasarım

 - Microsoft Word ile Etiket Tasarım

 - Label Maker & Creator ile Etiket Tasarım

 

Etiket Ne İşe Yaramaktadır?

 

 - Etiketler ürün hakkında tüketiciye bilgi vermektedir.

 - Ürünü tanıtmış olması

 - İşletmenin kalitesini arttırır.

 - Etkili bir reklam aracı yoludur.

 - Hem firmayı hem de işletme bakımından sektör olarak temsil etme özelliği taşımaktadır.

 - İşletme ve müşteri arasında sağlam bir ilişki kurar.

 - Firmanın akılda kalıcı olmasını sağar.

 

Etiket Tasarımı Nasıl Yapılmaktadır?

 

Tasarıma başlamadan önce müşteriye özgü daha önce gerçekleşmiş olan ve piyasada olan etiket tasarımı örnekleri bakımından danışarak ve müşterinin isteği doğrultusunda önemli bir yöntemdir. Etiketin üzerindeki bilgiler bir tasarım öğesidir, bu yüzden çok önemlidir ve ürüne göre etikete bilgi eklemek gerekir. Dikkat çekici tasarım ve sade görünüm, marka imajını olumlu yönde etkiler ve ürün satışlarını artırır. Bu nedenle, etiket tasarlarken marka ve ürün bilgisi dışında çok az şey kullanarak renk varyasyonunu en aza indirmek yaygın olarak kullanılan bir tasarım ilkesidir.

 

 Ürün etiketleri, müşterilerin ürününü dikkat çeken en önemli detaylardan biridir. Raflar, aradığınız ürünü bulmanızı kolaylaştıracak şekilde tasarım yapılmalıdır. Burada etiket tasarımı nasıl yapılır sorusunu soracak olursak önemi burada ortaya çıkmaktadır. Ürün adı seçimi ne olursa olsun, iyi tasarlanmış ve okunması kolay olmadan müşterilerin ürünü seçme olasılığı daha düşük olabilmektedir. Etiketin boyutu, ürünün boyutuna göre biçimlendirilir. Firmanın ihtiyacına göre istediğiniz adet ve ebatta etiket tasarımı yapılabilmektedir. Bir etiket tasarımının fiyatını belirlemede miktar ve boyut oldukça önemlidir.

 

Etiket Kullanım Alanları Nelerdir?

 

 - Yerli Üretim Etiketi

 - Saten Etiket

 - Dezenfektan Etiketi

 - Kavanoz Etiketi

 - Market Fiyat Etiketi

 - Seri Numaralı Etiket

 - Islak Mendil Etiketi

 - Kozmetik Etiketler

 

Etiket tasarımı kullanım alanına göre modellenir. Müşterilere bir ürünün tüm özelliklerini anlatmak için kullanılan etiketler, öncelikle ürün üzerine basılarak veya farklı malzemelerden yapılan çıkartmalarla tasarlanmaktadır. Her reklam mecrası belirli bir amaca hizmet etmek üzere tasarlanmalıdır. Etiket sayesinde şirket her zaman görünür durumdadır. İşletmeler, akılda kalıcı etiketlerle her zaman tüketicilerin aklına gelebilme özelliğine sahip olması gerekir. Etiketler, yalnızca işletmenizin itibarını arttırmak için değil, aynı zamanda markanızın değerini artırmak için de işletme tanıtımında çok etkili bir araç olarak bilinmektedir.