Güçlü Kurumsal Kimlik

Güçlü Kurumsal Kimlik

6.07.2022 Arel Tasarım

Güçlü Kurumsal Kimlik Nasıl Yapılır?

Kurumsal kimlik tasarımı noktasında, internetin günümüzde kamuoyu algısı için belki de en önemli faktör olduğu düşünüldüğünde, bir markanın çevrimiçi itibarı ve bilinirliği, bu marka bilinirliğine yön veren birincil araç haline gelmektedir.

Biraz farklı bir bakış açısıyla, müşterilerin herhangi bir aşamada bir marka ile bir etkileşim içerisine girerken hissettiği duygular ve düşündüğü fikirler tamamı ile bir marka itibarını oluşturur. Bu, müşterilerin bir ürün veya hizmeti satın alırken aldıkları hizmet türünden şirketin sunduğu sonrası hizmet seçeneklerine kadar tüm her şeyi bünyesinde barındırır.

Kurumsal kimliğinizi güçlendirmek, işletmenize bir güven unsuru vererek markanızı daha da yukarı taşımayı hedeflemiş olur.

Güçlü Bir İtibar

Kurumsal kimlik tasarımı, bir markanın güven ve itibar seviyesini yukarıya taşımada önemli bir faktör oluşu ile, müşteri sadakatini kazanmayı da kolay bir şekilde başarmış olur. Müşteri sadakati, artan marka değeri ve belirli bir süre sonra aynı hizmeti daha yüksek bir fiyatla talep edebilme gibi başka ikincil faydaları da beraberinde getirir.

Eksiksiz Kurumsal Kimlik Tasarımları

Kurumsal kimlik tasarımı çalışmaları sektör farklılıklarını kapsar. Diğer bir deyişle, tüm markalar aynı kurumsal kimlik tasarımını oluşturmaz. Kurumların hedefleri ve istekleri kurumsal kimlik tasarımı noktasına yön verir. Eksiksiz bir kurumsal kimlik tasarımları arasına pek çok noktayı dahil edebiliriz;

  • Slogan

Markaya ait olacak olan slogan, kişileri harekete geçirici, yol gösterici olmalıdır. Kurumsal kimlik tasarımlarında hemen hemen ilk aşamada slogan belirlenmesi gerekir.

  • Logo

Logolar, kurumsal kimlik çalışmalarının temelini oluşturur. Yazı tipi veya sembollerle logo tasarımı sürecinde; logonun renkleri ve doğru kullanımı gibi detaylar da kurumsal kimlik tasarımına öncülük eder. 

  • Kartvizit

Marka adınız, logonuz, sloganınız ve iletişim bilgileriniz, seçtiğiniz kurumsal font ile kurumsal kimlik tasarınıza son derece uygun bir şekilde yansıtılarak kartvizit tasarımınız oluşturulur.

  • Dosya ve Kutu tasarımı

Klasörler kurum içinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve diğer yerlere gönderilen örnek klasörler/kutular kurumsal kimliğin bir parçasıdır.

  • Tabela tasarımı

Bunlar, şirketin kimliğine uygun şekilde dış ve iç tabela tasarımlarını içerir.