Broşür Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Broşür Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

17.10.2021 Arel Tasarım

Firmalar için broşür tasarımı, bu alanda profesyoneller tarafından yapılması gereken bir iştir. İlk başta sıradan bir baskı uygulaması gibi gözükse de broşürün kurumsal kimliği yansıtması ve sayfa düzeni mutlaka profesyonel bir şekilde ayarlanmalıdır. Bunun için ürün ve reklam amaçlı kullanılan broşür tasarımı, bazı kriterlere dikkat edilerek yapılabilir. Sektörde deneyimli grafik tasarımcıları tercih ederek firmanız için en kaliteli broşür tasarımı sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Başarılı şekilde hazırlanmış broşürde olması gereken bazı temel özellikler vardır. Bununla birlikte dikkat çekmesi için hazırlanan broşürlerin son derecede kaliteli materyaller kullanılarak baskıya girmesine de özen gösterilmelidir. Bilindiği üzere broşürler, tanıtıcı ve açıklayıcı basılı evraklardan oluşur. Ticari alanda faaliyet gösteren firmaların sık sık ürün ya da hizmet tanıtımı için tercih ettikleri broşürlerin tasarımında profesyonel yöntemlere başvurulması gerekir.

Broşür Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Kurumsal broşür tasarımı, en etkili bir reklam aracı olan bu basılı ürünlerin dağıtılması ve müşteriler ile buluşturulmasında önem taşır. Broşürler bazı kriterleri karşılaması halinde firma ve markalar için faydalı bir tanıtım aracına dönüşebilir. Aksi halde firmanın ürün veya hizmetlerinin özensiz bir şekilde kağıt materyali üzerine basılması, o firmanın broşür tasarımı yaptığı anlamına gelmez.

Reklam ve pazarlama alanında deneyimli uzmanların ve grafik tasarımcıların desteğini alarak, her marka ve işletme için kaliteli broşür tasarımı yapılabilir. Birinci sınıf kalitedeki materyal kullanılarak üretilen bu broşürler, müşterilerin o firmanın ürün veya hizmetleri hakkında kapsamlı bilgilere sahip olmasını sağlar. Dolayısıyla ticari alanda ürün ya da hizmet satışını arttırmak ve daha fazla müşteriye ulaşmak için tercih edilen broşür tasarımında uzman ekiplerden destek alınması önem teşkil eder.

Broşür Tasarımında Mesaj

Profesyonel broşür tasarımında mesaj paylaşımı, firmalar için son derece önemlidir. Şirketin müşterilere duyurmak istediği ana mesaj, mutlaka broşür tasarımında ön kapakta değerlendirilmelidir. Bu mesaj tüketicileri veya müşterileri satın alma davranışına teşvik edebileceği gibi broşürün geri kalanı hakkında da merak uyandırıcı olabilir. Broşür tasarımında mesaj verirken şu kriterlere dikkat edilmelidir:

 • Tüketiciyi veya müşterileri harekete geçirecek ana mesaj ilk sayfada yer almalıdır.
 • Ana mesajın dikkat çekici bir şekilde yazılması gerekir.
 • Okuyucuyu diğer sayfalara ve broşür içeriğine meraklandırması için bu sayfanın tasarımı kusursuz olmalıdır.
 • Mesajın ön sayfada, okunaklı ve kolay bir şekilde anlaşılır olması gerekir.
 • Broşür tasarımı konusunda sadece ana sayfada değil diğer sayfalarda da okunabilirlik düzeyi yüksek olmalıdır.

Broşür Tasarımında Görsel Seçimi

Kurumsal broşür tasarımında görsel seçimi, firmanın kurumsal kimliğini yansıtacak seviyede olmalıdır. Global veya ulusal anlamda hizmet veren ticari işletmeler için broşür tasarımında mutlaka dikkat çekici görseller tercih edilmelidir. Firmanın ürün veya hizmetinin yanı sıra logo ve kurumsal kimliğini yansıtan görsellerin kullanılması da farkındalık yaratmasına yardımcı olur.

Müşteriler broşür tasarımının iyi yapılmaması halinde broşürün diğer sayfalarını merak etmeyeceği için okuma oranı düşük kalabilir. Bu yüzden özellikle ön kapakta yer alan görselin son derece yüksek çözünürlük ve ilgi çekici olması gerekir. Firmanın potansiyel müşterilere ulaşması ve yeni satışlar yapabilmesi için kaliteli bir şekilde hazırlanan görseller tercih edilmelidir. Bu sayede kurumsal imaja katkı sağlayan bir broşür tasarımı yapılabilir.

Broşür Tasarımında Anlaşılırlık

Kaliteli broşür tasarımı anlaşılırlık seviyesi en yüksek seviyede olmalıdır. Okuyucunun veya potansiyel müşterilerin aklını karıştırmadan, sade ve basit bir tasarım dili tercih edilmelidir. Bilindiği üzere broşürler belirli aralıklarla basıldığı için son kullanma tarihi olabilen materyallerdir. Yani firmanın belirli zaman diliminde satışa sunduğu ürünleri incelemek isteyen müşterilerin takip edebileceği bir pazarlama aracıdır. Bu yüzden geçici niyetli de olsa broşür tasarımında okuyucuya hitap eden bir yazı biçimi kullanılmalıdır.

Aynı zamanda okumayı kolaylaştıran grafiklerin kullanılması da broşür tasarımı sırasında öne çıkan kriterler arasındadır. Bunun dışında broşür tasarımında anlaşılırlık seviyesini yükseltmek için şu yöntemler tercih edilebilir:

 • Anlaşılır ve kolay bir şekilde okunan sloganlar kullanılabilir.
 • Tüketicilerin aklında kalacak etkili bir broşür tasarımı yapılabilir.
 • Ürün ve hizmetlerin sade bir şekilde yer alması sağlanabilir.
 • Firmanın yeni müşteriler kazanabilmesi için akıcı bir dille bilgilendirme mesajları paylaşılabilir.

Bu tür kriterlerin profesyonel şekilde hazırlanmış bir broşürde yer alması kaçınılmazdır. En kaliteli, uygun ve standart broşür tasarımı yapabilmek için bu tür detaylara mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde firmanın kurumsal kimlik tasarımı ile uyumlu olmayan broşür tasarımı yüzünden müşterilerin ilgisini çekmekte zorluk yaşanabilir.

Broşür Tasarımında Renk Uyumu

Profesyonel broşür tasarımında renk seçimi de son derece önemlidir. Firmanın ve sektördeki diğer işletmelerin renklerine dikkat ederek broşür tasarımı yapılmalıdır. Seçmiş olduğunuz renklerin tüketicilerin ve potansiyel müşterilerin gözüne hitap etmesinin yanı sıra akılda kalıcı olması önemlidir. Bu nedenle profesyonel bir şekilde broşür tasarımı yapılırken renk uyumunda şu kriterler öne çıkar:

 • Firmanın kurumsal kimlik tasarımı kapsamında kendi rengini yansıtan renklere yer verilmelidir.
 • Sektördeki rakip firmaları anımsatacak veya onları destekleyecek renklerden uzak durulmalıdır.
 • Çok fazla renk kullanılması broşürün anlamsız ve rahatsız edici bir yapıya kavuşmasına neden olacağı için renk seçiminde en fazla 3-4 renkte karar kılınmalıdır.
 • Okumayı kolaylaştırmak için gözü yormayan renkler seçilmelidir.
 • Zihinde kalıcı ve aynı zamanda müşterileri satın almaya teşvik edici renk paletlerinden seçim yapılmalıdır.

Kurumsal kimliği yansıtan renklerin broşür tasarımı içinde yer verilmesi aynı zamanda marka imajını da destekler. Bu yüzden broşür tasarımını ideal bir şekilde yapmanız halinde hedef kitleniz markanızın ismini görmese bile bu broşürün sizin firmanıza ait olduğunu rahatlıkla anlayabilir. Bu tür detaylar için en doğru seçim broşür tasarımı konusunda deneyimli kişilerden destek alınmasından yanadır.

Broşür Tasarımında Materyal Seçimi

Broşür tasarımında materyal seçimi de renk seçimi kadar önemli bir kriterdir. Birinci sınıf kalitedeki materyalden üretilmeyen broşürler, hedef kitlede kalitesizlik algısı yaratabilir. Aynı zamanda broşürler belirli zaman dilimine hitap eden ekipmanlar olduğu için kısa sürede deforme olmadan kullanılması gerekir. Dolayısıyla broşür tasarımının dayanıklı olabilmesi için kağıt kalitesine mutlaka özen gösterilmelidir.

Kalitesiz hammadde kullanımı hem broşürün okunmasını zorlaştıracağı gibi hem de müşterilerin gözünde kalitesizlik algısı yaratabilir. Bu durum da firmaların kurumsal imajına istemeden zarar verilmesine yol açar. Aynı zamanda materyal ile birlikte mürekkep duyarlılığı, maliyet, gramaj ve broşür tasarımı boyutları gibi detaylara da mutlaka dikkat edilmelidir. Baskı makinesinin kalitesi de broşür tasarımı konusunda önem taşır.

Broşür Tasarımı Neden Önemlidir?

Broşür tasarımının önemi markanın daha kaliteli bir reklam ve tanıtım faaliyeti yapabilmesinde olanak tanır. Günümüzde kurumsal kimlik tasarımı yapmak isteyen pek çok kurumsal firma etkili reklam aracı olarak broşürleri tercih etmektedir. İdeal bir şekilde ve uzmanlar tarafından özenli şekilde hazırlanmış olan broşürler ürün ve hizmetlerinizin tanıtımında pozitif katkılar sunar. Bu yüzden sektör veya firma fark etmeksizin tüm markalarda broşür tasarımı süreçleri profesyonel bir şekilde yapılmalıdır. Kurumsal anlamda yapılan broşür tasarımı ile markanın daha fazla müşteriye sahip olması sağlanabilir.