Afiş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Afiş Tasarımı Nasıl Yapılır?

12.10.2021 Arel Tasarım

Profesyonel seviyede afiş tasarımı, mutlaka bu alanda deneyimli tasarımcıların desteği ile yapılması gereken bir iştir. Her ne kadar günümüzdeki teknoloji ve internet ortamı bize kendi afişlerimizi kısa sürede yapabileceğimiz konusunda destek sunsa da bunların başarısı tartışmalıdır. Birçok firma afiş ve poster tasarımında önemli tasarımcıları tercih ederek fark yaratan sonuçlar elde etmeyi amaçlar. Dolayısıyla afiş tasarımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı özel noktalar vardır.

Afiş tasarımı, pek çok grafik tasarımcı için en keyifli ve hızlı şekilde hazırlanabilen bir iştir. Başarılı afiş tasarımlarına bakıldığında, tasarımcının kapsamlı bir bakış açısına sahip olduğu ve markaya özel tasarım dili kullandığı hemen fark edilir. Dolayısıyla, afiş tasarımı yaparken ilk olarak marka, ürün, hizmet ya da konu hakkında kapsamlı bir beyin fırtınası yapılmalıdır. Aksi halde afiş tasarımı konusunda beklenen etkiyi göstermek mümkün olmayabilir.

Profesyonel Afiş veya Poster Tasarımı

Profesyonel anlamda afiş ve poster tasarımı, iki temel başlıkta incelenebilir. Günümüzde iş sektörlerinden ve firmalardan bağımsız olarak hazırlanan tüm afişleri iki temel kategoriye koymak mümkündür. Bunlar bilgi odaklı afişler ve görsel odaklı afişlerdir. Her iki tür arasındaki temel fark, iki türün de farklı amaçlara hitap etmesinden kaynaklanır. Nitekim görsel odaklı afişlerde temel amaç, insanlara daha çok duygu yüklü bir etki vermek ve bilgiyi bu duygular üzerinden aktarmaktır. Diğerinde yani bilgi odaklı afişlerde ise doğrudan yazı fontu kullanımı çok daha yaygındır.

Afiş Tasarımında Önemli Aşamalar

Afiş tasarımında aşamalar, bir tasarımcının mutlaka dikkat etmesi gereken kriterlerden oluşur. Çünkü afişler içinde bulunduğumuz çağın en önemli tanıtım ürünlerinden biri olarak görülür. Eskisi kadar baskılı olmasa da dijital afişler hala etkinliklerde veya firmalar için çok önemli bir iletişim kanalı olarak kullanılır. Bu pazarlama yöntemini başarılı bir şekilde uygulayabilmek için afiş tasarımı konusunda önemli aşamalara dikkat edilmelidir.

Afiş tasarımı denilince en önemli nokta, hedef kitlenin dikkatini çekmeyi başarabilen tasarımların elde edilmesidir. Hedef kitlenin aklında kalıcılık sağlaması ve daha dikkat çekici olması bir afişin rakiplerinden daha başarılı olduğunu gösteren önemli kriterlerdir. Bununla birlikte başarılı tasarımcıların elinden çıkan afişler, daha profesyonel görünmesi gibi avantajları en iyi şekilde kullanarak ürün ya da hizmet pazarlanmasına pozitif yansıma sağlamaktadır.

Afiş Tasarımında Amaç Belirleme

Afiş tasarımında amaç, tasarımcının ilk önceliği olması gereken bir süreçtir. Amacın belirlenmesi sürecinde tasarımcının yaratıcılığı kadar afişin hangi konuda olması da önemlidir. Afiş tasarımında amacın belli olmaması durumunda isteklerin netleşmesi ve somut bir tasarımın ortaya çıkması çok zor olabilir. Tasarımın geliştirilmesinde amaç ne kadar açık ve netse o kadar etkili sonuçlar elde edilebilir. Reklamdaki amacın belirlenmesinde şu kriterlere dikkat edilmesi gerekebilir:

 • Afiş tasarımının amacı marka tanıtımı mı?
 • Afiş tasarımının amacı, yeni müşteriler kazanmak mı?
 • Afiş tasarımının amacı kampanya duyurusu mu?
 • Afiş tasarımının amacı etkinlik bilgisi mi?

Görüldüğü üzere afiş tasarımı konusunda amacın belirlendiği durumlarda tasarımcı da yaratıcı becerilerini daha efektif bir şekilde kullanabilecek alana sahip olur. Bu sayede kısa sürede etkili ve pazarlama açısından başarılı sonuçlar sağlayan bir afiş tasarımı hayata geçebilir.

Afiş Tasarımında Sadelik

Afiş tasarımında sade ve basitlik, günümüzde zaman zaman göz ardı edilen bir husus haline gelmiştir. Çünkü bazı kişiler, afiş tasarımında ne kadar çok karmaşıklık varsa afişin o kadar ilgi çekici ve dikkat toplayıcı olduğunu düşünürler. Ancak afiş tasarımı için en başarılı sonuçlar basit ve göze temiz görünen tasarımlarla gelir. Dolayısıyla afiş tasarımı konusunda sadelik kriterine dikkat ederken şu aşamaların tamamlanması önem taşır:

 • Afiş tasarımında mesaja yönelik açık ve net tutum
 • Afiş tasarımında hedef kitleyi yakalayan sadeliğin olması
 • Afiş tasarımında bilgi vermek için kullanılan metin bölümünün sınırlı kalması
 • Afiş tasarımının sade görseller ile desteklenmiş olması

Bu kriterler, deneyimli grafik tasarımcılar tarafından her afiş tasarımı sürecinde başarılı bir şekilde uygulanır. Boş alanların düzeltilerek kullanılması da afiş tasarımında sadelik getiren en önemli ipuçlarından biri olarak görülür.

Afiş Tasarımında Renk Seçimi

Afiş tasarımında renklerin belirlenmesi, yapılan araştırmalara göre bir afiş tasarımının başarılı sonuç vermesinde en önemli kriterdir. İnsan psikolojisi üzerinde büyük etkiye sahip olduğu bilinen renklerin afiş tasarımında etkili bir silah gibi kullanılması gerekir. Hem özgünlük hem de farklılaşma avantajı sunan renklerin seçiminde şu kriterlere dikkat edilmelidir:

 • Farklı renklerin kullanımı afiş tasarımında hedef kitlesine farklı duygular hissettirebilir.
 • Markayı temsil eden renklerin afiş tasarımında mutlaka belirli oranda kullanılmasına özen gösterilmelidir.
 • Afişte kullanılan renkler ile marka renklerinin uyuşması önemlidir.
 • Mavi güven duygusu, yeşil renk barışı ve sarı renk de pozitifliği simgelediği için bu tür renk bilgisine mutlaka uygun seçim yapılmalıdır.

Günümüzde birbirinden farklı markaların en başarılı afiş tasarımı yapma yarışlarında renkleri ne kadar ustaca kullandıkları görülür. Özellikle doğa ve sağlık konularında faaliyet gösteren markaların renk seçimine ayrı bir önem verdikleri bilinir. Bu renkler hem markaların simgesel renklerinde hem logolarında hem de bu tür afiş tasarımı çalışmalarında öne çıkar.

Afiş Tasarımında Yazı Boyutu

Afiş tasarımında yazı fontu ve boyutu, görsel açıdan estetik sağlamak için mutlaka dikkat edilmesi gereken bir kriterdir. Çünkü müşterilerin afiş üzerinde okumasını istediğiniz yazıların boyutlarına ve aynı zamanda metin uzunluklarına dikkat etmeniz çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre afiş tasarımı yaparken yazı boyutu ve font seçiminde şu sonuçlar elde edilmiştir:

 • Normalden daha küçük boyutta kullanılan yazılar genellikle hedef kitlenin dikkatini çekmez.
 • Küçük boyutta kullanılan yazılar müşterilerin dikkatini çekmeyeceği için satışlara olumsuz etkisi olabilir.
 • Aynı zamanda yazıların çok büyük olması sebebiyle görselin önüne geçmesi sorununa dikkat edilmelidir.
 • Afiş tasarımında yazı stilini kullanırken öncelikle hangi yazının veya başlığın vurgulanması isteniyorsa onu öne çıkarmak gerekir.
 • Çok uzun olan metinler, hedef kitle tarafından sıkıcı bulunur ve okunmaz. Bu yüzden özet niteliğinde yazılar tercih edilmelidir.

Profesyonel afiş tasarımında yazı boyutlarının iyi ayarlanması son derece önemlidir. Burada yazı boyutunu belirlerken afişin genel anlamda kullanılacağı yer ve boyutları da önem taşır. Örneğin sokaklardaki reklam panolarında kullanılması için hazırlanan bir afişte yazı boyutlarının çok küçük kalmaması gerekir. Çünkü bu panolar genellikle hareket halinde okunduğu için yazı boyutlarını iyi şekilde ayarlamak önemlidir.

Afiş Tasarımında Marka Uyumluluğu

Afiş tasarımında marka temsili çok önemli bir olgudur. Afişin yansıtılan mesajı, reklam metni ve kampanyası ile uyumlu olmalıdır. Markanın temel öğelerini ve hedefini benimsemeyen afişlerin tasarım konusunda kötü bir sonuç ortaya koyduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden afiş tasarımında mutlaka marka duruşu ile uyumlu bir tasarım dili kullanılmalıdır.

Ticari alanda faaliyet gösteren işletmelerin ve firmaların, marka değerini ya da marka kimliğini yansıtan afişlerin tasarlanması önemlidir. Marka kimliğine uymayan afiş tasarımı tercih edildiği zaman da müşterilerde güvensizlik yaratabilir. Öte yandan markanın bütüncül pazarlama anlayışına da darbe vurulmuş olacağı içi mutlaka uyumlu tasarımlar seçilmelidir.