Katalog Tasarımı

Katalog Tasarımı

1.09.2022 Arel Tasarım

Katalog Tasarımında Dikkat Edilecek Noktalar

Katalog tasarımında dikkat edilecekler son derece önem arz ediyor. Piyasada bulunan pek çok farklı marka sizinle hemen hemen aynı sektörü paylaşıyor ama markanız sadece sizi temsil ediyor. Bir markanın kişiliği, insanların onun hakkında nasıl düşündüklerini etkiler. Verilecek mesajın belirlenen hedef kitle tarafından anlaşılması ve bu hedef kitlenin markaya geri bildirim sağlaması bir marka için en başta gelen önemli noktalardan biridir.

İyi reklamlarla hedef kitlenizin markanız hakkındaki duygusal düşüncesini yönlendirmek önemlidir. Değeri başkaları tarafından verilir, tıpkı hiçbir şeyin kendi başına değerli olmadığı gibi. Bu değeri artırma stratejilerinin başında tanıtım araçları gelmektedir.

Kurumsal Kimlik ve Katalog Düzeni

Firmanızın kurumsal kimliğini yansıtan ana unsur katalogdur. Şirketinizin markasını tanıtan kataloglar, sunduğunuz hizmet ve ürünleri şirketinizin logosuyla birlikte sergiliyor. Başka bir deyişle, pazarlama personeli anlamına gelir. Bu nedenle katalog tasarımında dikkat edilecekler noktasında bu, göz önünde bulundurulmalıdır. Katalogların belirli kurallara uyan hiyerarşileri ve siparişleri vardır. Bu hiyerarşik düzen sayesinde katalogdaki ürünler müşterilerin kolayca bulabilecekleri şekilde yapılandırılmıştır.

Katalog Tasarımının Önemi

Bir markanın tüketicileri gittikleri her yerde markayı dinlediğinde ve ziyaret ettikleri ofiste markayı temsil eden bir kataloğa bakarak ankete başladıklarında katalog tasarımı oldukça başarılıdır ve çoğu zaman markaya dikkat çeker. Çok iyi tasarlanmış bir katalog, tüketicinin hem fiziksel hem de görsel duyumlarına dokunuyor. Bu şekilde tüketiciler, markanın veya ürünün kişiliği ile faydalı bir ilişki kurabilir ve markaya çok aşina hissedebilirler.  Tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış, ürün ve markalarla iyi ilişkiler kurabilen, dikkat çekici tasarım kataloğu görsel ve dokunsaldır.  Bu gibi durumlarda tüketiciler markaya daha da erken dönecektir.

Kataloğun ilk izlenimi kapak sayfasıdır. Bu nedenle mükemmel bir derece tasarlanmış olan bir kapak, insanların kataloğunuzun içeriğini kontrol etmesini sağlayacaktır. Katalog tasarımında dikkat edilecekler noktasında bu da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Katalog ikna edildikten sonra etkileyici bir pazarlama biçimi haline gelir. Bunu sağlamanın en önemli yolu ise hedef kitlenize hitap eden bir kapak tasarımı kullanmaktır. Kapak sayfasında firma adı açık bir şekilde okunabilir ve anlaşılabilir olmalıdır. Müşterilerin sizinle kolayca iletişim kurabilmesi için web adresinizi ve iletişim numarasını katalogda uygun yere eklemenizi öneririz.