Katalog Tasarımı

Katalog Tasarımı

22.08.2022 Arel Tasarım

Katalog Tasarımı Nedir?

Katalog tasarımı markaların hizmetlerini tanıtması açısından son derece önemlidir. Ürün, hizmet veya kurumsal kimlik tanıtımı için katalog tasarımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Katalog sayesinde marka hafızalarda daha iyi yer edinebilir, doğru şekilde kendisini tanıtabilir ve geniş kesimlere kolayca ulaşabilir.

Katalog Tasarımına Neden İhtiyaç Duyulur?

Katalog tasarımı temel olarak bir firmaya ait ürün ya da hizmetlerin hakkında ayrıntılı bilgi sunan reklam aracıdır. Teknik veriler ve ayrıntılı açıklamalar içeren bu tasarımlar broşürlerden farklı olarak daha kapsamlı olarak ihtiyacı karşılar.

Her türden ürün ve hizmet açısından katalog, firmanın sunduğu ürün veya hizmetlere göre ayrıca sıralanabilmektedir. Bu sayede firmanın ürün ve hizmetlerini de tek bir katalog tasarımında bulmak mümkündür. Bu durum ise potansiyel müşterilere ulaşmak ve iş hacmini arttırmak açısından markalara önemli yararlar sunar.

Katalog Tasarımında Önemli Noktalar Neler?

Katalog tasarımı etkili şekilde yapıldığında ortaya çıkacak olan sonuçlar da bu kapsamda etki oluşturacaktır. Pazarlama söz konusu olduğunda katalog ürün ya da hizmetlerin tanıtılması için güçlü bir araç halindedir. Bu duruma da uyum sağlayacak olan tasarımın gerçekleştirilmesi önemlidir. Tasarım doğru şekilde tasarlanmaması halinde ortaya çıkacak olan sonuç beklentileri karşılamayacaktır.

Katalog performansı yani doğru şekilde tasarlanmış olması etkisiyle de doğrudan orantı taşır. Kataloğun hedef kitleye hitap edecek şekilde tasarlanması sağlanmalıdır. Hedef kitle genç ise örneğin bu durumda gençlere hitap edecek detaylar, sözler, renkler ve diğer detaylar kullanılmalıdır. Şayet belirli bir yaş grubuna hitap etmiyorsa bu durumda çoklu tasarım seçeneklerinden yararlanılmalıdır.

Katalog tasarımında boyut ve biçim de doğru şekilde tasarlanmalıdır. Sayfa sayısı, format ve hedef kitlenin katalogdan ne düşüneceği yine doğru olarak ayarlanmalıdır. Elbette renk ve görsel seçimi de tasarım açısından büyük öneme sahiptir. Yüksek kaliteli görüntüler kullanmak, ürün veya hizmetlere ait telifsiz görseller en önemli parçalar arasında yer alır. Fotoğraflar yer alacaksa tamamen markaya ait olan görsellerin kullanılmasına da dikkat edilmelidir.

Bu noktalar ile birlikte katalog tasarımı istenen sonuçları başarılı şekilde yansıtacaktır. Ancak unutulmaması gereken nokta profesyonel destek alınarak bu işlemin gerçekleştirilmesidir.