Web tasarımı tasarım fikirlerinin estetik doğrultuda belli kriterler ışığında tasarımın yazılımsal boyuta dönüşmesi demektir. Web tasarımı; web tasarımcıları işin kodsal kısmı ile ilgilenirken  webmasterler websitesinin görsellik graifk kısmıyla uğraşmaktadırlar.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır ?


Öncelikle yapılması gereken web tasarımın proje aşamasıdır. Proje aşamasından sonra
webmasterler web sitesinin görsel kısmı ile uğraşırken web yazılımcıları web sitenin kodsal kısmını ele alırlar. bir çok web sitesi yapan firma ilk aşamada web sitesinin arayüz görüntüsünü müşterisine sunmaktadır. Müşteri onay verdikten sonra web sitesinin görünümü webmastere ulaştırılır. Bu görüntüyü parçalayarak html, css, ajax, jquery, javascript, gibi yazılım dilleri ile bu görüntüyü web tasarım olarak  ortaya çıkarır. Bu aşamadan sonra web tasarımcısının işi başlar. Bu parçalanmış ve kodlaması yapılan web sitesini alan web tasarımcı bu web sitesine müşterinin kullanabiliceceği şekilde bir yönetim paneli ekleyerek yapmış olduğumuz web sitesini yayına hazır hale getirir.


Web Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

 

-Yapılacak web sitesi için müşteri kitlesini belirlemelisiniz.
-Müşterinizin tam olarak ne istediğinin net bir şekilde anlaşılması gereklidir.
-Web sitesinin görselliği ön planda olması gereklidir.
-Doğru bir kodlama yaparak SEO kurallarına uyulması gereklidir.
-Web sitesi tasarımı mümkün olduğu kadar sade olmalı gereksiz tasarımlardan kaçınılmalıdır. Bu sayede web sitenize giren    kişilerin aradığı şeyi hemen bulmasını sağlayacaktır.
-Fazla renkten kaçınılmalı, gözü yormayan renkler seçilmelidir
-Görsellik kadar web sitenizin kolay kullanımıda oldukça önemlidir.
-Web sitesine yazılacak olan yazılar anlaşılır bir şekilde anlatılmalıdır.
-Web sitesine koyulacak resimlerin boyutları düşük olmalıdır. Bu web sitenin açılış hızına etki etmektedir.
-Web tasarımları google, bing, yandex gibi arama motorları tarafından kolayca index alması için doğru şekilde hazırlanmalıdır.