Başarılı Logo Tasarımı

Başarılı Logo Tasarımı

4.07.2022 Arel Tasarım

Başarılı Logo Tasarımı Nasıl Olur?

Bir markanın kurumsal kimlik boyutunu yansıtan başarılı logo tasarımı seçeneklerinin farklı ve ilgi çekici olması, iyi bir marka tanıtımı sağlar. Doğru logo tasarımı, göründüğü kadar basit değil, marka bilinirliğini artırmak için benzersiz bir kaliteye sahip olmalıdır. Logo tasarımına bütçe ayırmak istemeyenler kendi logolarını yaratmak isterler. Bu nedenle de başarılı logo tasarımı elde edebilmek için gerekli olan püf noktalar muhakkak göz önünde bulundurulur.

Logo tasarımının öneminin temel unsurları basit, kolay anlaşılır, göz alıcı, net mesaj, doğru yazı tiplerini kullanma ve tanımlanan hedef kitleye uygun yansıtma olmalıdır. Buna ek olarak, başarılı bir logo tasarım özellikleri arasında zamansız, ilginç ve benzersiz yansımalar, zıt alanların kullanımı, yaratıcı kalite ve renklerin kullanımına dikkat yer alıyor.

Sade ve Anlaşılır Logolar

Başarılı logo tasarımı noktasında; büyük markaların kullanmakta olduğu logoların tasarımı ile öne çıkan marka kimliğine ek olarak aynı zamanda sade bir tasarıma sahip olduğunu da belirtmek gerekir. İstenilen mesajın sade ve anlaşılır bir konseptle iletilmesi logo tasarımlarının amacını son derece uygun bir şekilde gerçekleştirebilmesini sağlayacaktır. Göz alıcı ve anlaşılır bir şekilde tasarlanmış logo benzersiz ve yaratıcı bir kaliteye sahiptir. Aynı zamanda göz alıcı ve anlaşılır bir logo, marka kimliğinin kolayca hatırlanmasını sağlar.

Uygun Arka Planlar

Başarılı bir logo tasarımı yapılmak istendiği noktada logonun arka plan detayı da önemlidir. Arka plan rengi yapılacak olan tasarımın temel detaylarını oluşturur. Kullanılan yazı tipi stili ve şekli, seçilen arka plan görüntüsü ve rengiyle uyumlu olmalıdır. Kontrast alanında öne çıkanları öne çıkararak önemli bir tasarımın ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Logo tasarımında kullanılan kontrastın amacı karmaşık bir yapı değil görsel olarak çarpıcı ve ilgi çekici bir tasarım oluşturmaktır.

Zamansız Logo Tasarımları

Başarılı logo tasarımı sürecinde sadelik önemlidir ve herhangi bir zaman dilimini yansıtmamalıdır. Uzun yıllar kullanılması beklendiği için her daim yeniliğe ayak uydurabilen bir tasarım özelliklerine sahip olması gerekir. Böylelikle aynı zamanda akılda kalıcılık oranı da artacak, logo klasikleşmiş bir hale gelecektir.