Başarılı Katalog Tasarımı

Başarılı Katalog Tasarımı

10.08.2022 Arel Tasarım

Başarılı Katalog Tasarımın Detayları

Başarılı katalog tasarımı pazarlama noktasında son derece gerekli olan bir konudur. Tüm pazarlama araçları arasında kataloglar, ürün ve hizmetlerini tanıtmak için en güçlü öncelikli araçtır. Bunu şu şekilde düşünün: kataloğu posta veya ödeme yoluyla alıyoruz. Paketlerimizle bile bize ulaşıyor. Satış sonrası kontrol etme imkânınız oluyor. Çoğu durumda beğendiğimiz ürünleri etiketleyen sayfalar uzun süredir bizimle. Ancak, tüm kataloglar uzun süre saklanmaz. Bazılarına hızlıca göz atılır ve doğrudan çöp kutusuna gönderilir. Bu, kataloglarınız sıkıcıysa ve doğru yöne gitmiyorsa, tüm hedef müşteriler bu kataloglarda çok fazla zaman harcamaz demektir. Göz alıcı tasarım, hassas yerleşim, hoş görseller ve kompozisyon iyi bir kataloğun temelidir.

Hedef Kitle ve Gelişmiş Tasarım Özellikleri

Katalog performansı katalog satışları ile doğru orantılıdır. Kataloğunuzu hedef kitlenize hitap edecek şekilde tasarlayın. Hedef kitleniz gençse, yaşlılara yönelik tasarımdan çok farklı olmalıdır. Her ikisini de hedefliyorsanız, tarzınıza uygun çoklu tasarım yaklaşımıyla tasarım yapmayı düşünmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Ürün için yeterli alan bırakın. Kataloğunuzu tasarlarken, tüm ürünlerinizi ve önemli ürün ve hizmetlerinizi sergileyecek kadar büyük olduğundan emin olun.  Sayfa sayısını, biçimi ve izleyici duyarlılığını göz önünde bulundurun.

Mal ve hizmetlerin görselleri, başarılı katalog tasarımı konusunun en önemli parçasıdır. Değerli ürün görsellerinize daha fazla yer vermeye çalışın. Güzel grafikler ile ürününüzü daha çekici hale getiriyor ve satışlarınızı artırmaya yardımcı olur. Görüntünün aydınlatmasının ve çözünürlüğünün doğru olduğundan emin olmanız önemli olduğundan 300dpi görüntüleri tercih etmelisiniz.

Katalog Türleri

Katalog türleri isteğe göre basılabilir veya dijitalleştirilebilir özelliklere sahiptir. Dijital kataloglar günümüzde son derece yaygındır. Dijital kataloglar büyük bir avantajdır çünkü arama motorlarında kolayca bulunurlar, her zaman halka açıktırlar ve kaybolmaları veya sevk edilmeleri gerekmez.  Dijital kataloglar ayrıca web sitesi trafiğini artırabilir ve müşterilere anında sunulmasını sağlayabilir.

Basılı katalogların artan posta ve katalog baskı fiyatları göz önüne alındığında, dijital katalogların bu konuda bir avantajı var. Dijital kataloglar baskı maliyeti olmadığı için daha ucuzdur. Başarılı katalog tasarımı pazarlamanın en önemli unsurlarından biridir.