Banner Nedir

Banner Nedir

2.07.2022 Arel Tasarım

Banner Nedir, Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Banner yapımı nedir sorusuna; reklamlara tanıtım ve reklam amaçlı web sayfalarının içine yerleştirilen görseller şeklinde cevaplar verilebilir.

Bannerlar, metin tabanlı değil, resim tabanlıdır ve popüler bir web sitesi reklamcılığı biçimidir. Banner reklamcılığın amacı kurum hakkında en temel bilgileri oluşturmak ve kişileri yönlendirmektir.

İş iletişiminin önemli bir unsuru olan bannerlar, doğrudan web sitesinin başlığının altında bulunur ve genellikle de logolarla birlikte kullanılır. Markalaşmanın önemi, banner afişlerinin bu yerleşiminden kaynaklanmaktadır. Web sitenizi görsel olarak daha çekici hale getiren banner'lar statik görseller olabileceği gibi daha dinamik bir şekilde de kullanılabilir.

Uygun Boyutlar

Banner yapımı noktasında dikkat edilmesi gereken farklı farklı faktörler bulunmaktadır. Banner tasarlarken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de banner boyutu konusudur. Web sitenizde yayınlamak istediğiniz görsel reklamlar, web siteniz arama motorlarında iyi performans gösterebileceği için belirli banner boyutlarına uygun olmalıdır.

Banner boyutu reklam alanına göre hazırlanırsa görüntü içerikli reklam ağında daha iyi performans alabilirsiniz. Görüntülü reklamlar için banner oluştururken göz önünde bulundurulması gereken noktalardan biri kullanılacak boyuttur. Banner boyutunun reklamlar üzerinde derin bir etkisi bulunur ve doğru bannerı seçmek reklam performansınızı gerçekten artırabilir.

İlgi Çekici Tasarımlar

Banner reklam oluştururken görsel çalışma yaptığınızı unutmayın ve tasarımınızın dikkat çekici olmasına gereken özeni gösterin. İfadelerin görseller kadar önemli olduğu bu noktada, adres dilinizin etkili ve anlaşılır olduğundan emin olun. Dürüstlüğü Bozmayın: Web sitenizi hazırlayan reklamın esasen iletişiminizin dili olduğunu unutmayın. Marka imajınızı veya kurumsal kimliğinizi yansıttığınızdan emin olun. Adresin dilini müşteri ile iletişimin dilinden ayırmayın. Banner alanı için bir renk seçerken, logonuz için doğru tonu ve görseli seçin. Yazı tipi, renk ve boyut gibi detaylara dikkat edin.

Renk Seçenekleri

Banner yapımı esnasında renklerin kendine has duruşları ve hissiyatları vardır. Bu nedenle hedef kitlenizde uyandırmak istediğiniz duygu türünü düşünmek önemlidir. Kullanıcıların banner tasarımınızda ilk fark ettiği şey renk olacaktır. Renk de özneldir ve farklı kültürlerde farklı çağrışımlara sahiptir. Renk seçimlerini yaparken mutlaka hedef kitlenizi de göz önünde bulundurun.