Ambalaj Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ambalaj Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

16.10.2021 Arel Tasarım

Ürün ambalaj tasarımında dikkat edilmesi gerekenler, her üreticinin mutlaka göz önünde bulundurması gereken temel kurallardan oluşur. Ürünlerin ambalaj tasarımları gerçekleştirilirken genellikle tüketicilerin bilgisine yönelik mantıklı kararlar verilir. Fakat buna rağmen piyasada çeşitli ürünlerde çok başarısız ve işlevsiz ambalajların da olması dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu yüzden ambalaj tasarımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Profesyonel Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalı?

Profesyonel ambalaj tasarımı yapılışı bakımından içinde hem yaratıcılığı hem de bilimsel verileri kullanma gereksinimi taşır. Tüketim biliminde en çok karşımıza çıkan hususlardan biri de “biyomotif tetikleyiciler” kavramıdır. Ambalaj tasarımında biyomotif tetikleyiciler kullanıldığı zaman tüketicilerin içgüdüsel olarak hareket etmesini sağlamak ve o ürünü satın almalarına yardımcı olmak mümkündür. Bilinçaltı süreçlerine kadar ilerleyen bu tür durumlarda en başarılı ambalaj tasarımı yapan marka ve ürünler, her zaman rakiplerinden çok daha fazla satış rakamlarına ulaşabilir.

Eğer ambalaj tasarımı sürecinde, satılan ürüne bağlı olarak hedef kitlenin ya da tüketicilerin nelerden etkilendiği dikkate alınırsa sonuçlar değişir. Rekabetin giderek arttığı günümüzde bu tür profesyonel yöntemler tercih edildiğinde bu durumda ürünlerin daha kolay şekilde pazarlanabilmesi mümkün olur. Dolayısıyla ambalaj tasarımında başarılı sonuçlar elde edebilmek için her markanın kendine has bir bakış açısı geliştirmesi gerekir.

Ambalaj Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ambalaj tasarımında dikkat çeken noktalar, bir ürünün satılmasını doğrudan etkileyebilir. En önemli satış parametrelerinin başında yer alan ambalajın kusursuz ve profesyonel bir seviyede yapılması, rekabette markaları öne çıkaran bir avantaj sağlar. Aynı segmentte bulunan hemen hemen aynı ürünlerin piyasaya sürülmesine rağmen, bazı ürünlerin satışları ciddi oranda diğerlerinden üstün rakamlara ulaşabilir. İşte bu hususta mutlaka başarılı bir satış sonucuna ulaşmak istenildiğinde ambalaj tasarımını da işi bilen, profesyonel, deneyimli ve yaratıcı kişilerin desteği ile yapmak gerekir.

Ambalaj Tasarımında Özgünlük

Profesyonel ambalaj tasarımında özgünlük kriteri, ilk başta dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Çünkü bir ambalaj tasarımında temel amaç, diğer ürün ya da markalardan farklı bir görseli ortaya koymaktır. Bu süreçte ambalaj tasarımını özgün hale getirirken şu kriterleri uygulamaya özen gösterilmesi faydalı sonuçlar doğurur:

 • Profesyonel ambalaj tasarımında pazarlanacak ürün, renk, tasarım ve tipografik açıdan özgün çizgilere sahip olmalıdır.
 • Rakip firmaların ürünlerinden farklı renkler ve grafikler seçilmelidir.
 • Aynı rengi taşıyan ambalajlar markalar arasındaki farklılaşmayı zorlaştırır.
 • Renk seçiminde ürünün içeriğine ve satışlarına zarar vermeyecek seçimler yapılmalıdır.
 • Özgünlük ve farklılık ambalaj tasarımında önemli bir yere sahiptir.

Ambalaj Tasarımında Hedef Kitle Yönelimi

Ambalaj tasarımında hedef kitle stratejisi, satışların ve pazarlamanın başarılı sonuç vermesinde çok büyük önem taşır. Genel anlamda çevremizde gördüğümüz her üründe olduğu gibi tüketicilere sunulan ürünlerde de ambalaj tasarımında hedef kitleye doğru mesajların gönderilmesi gerekir. En önemli başarılı ambalaj tasarımında hedef kitle ile doğru iletişim tekniklerinin kurulduğu rahatlıkla görülebilir.

Bir ambalaj tasarımının hedef kitleye uyumlu olup olmadığını nasıl anlamak gerektiği konusunda da profesyonellerden destek alınmalıdır. Çünkü ambalaj tasarımı ürün veya ürünün temel özellikleri göz önünde bulundurularak yapılır. Neticede ürüne uyumlu olmayan ve hedef kitleye hitap etmeyen ambalajlar, pazarlama konusunda faydadan çok zarar getirebilir. Bu açıdan ambalaj tasarımında kullanılan renkler, semboller, efektler ve tipografi konuları hedef kitlenin ilgisine yönelik oluşturulmalıdır.

Ambalaj Tasarımında Ürün Özellikleri

Ambalaj tasarımında ürün özelliklerini korumak, profesyonel seviyede ambalaj tasarımı yaparken mutlaka dikkat edilmesi gereken bir kuraldır. Daha önceden bahsetmiş olduğumuz rakip firmalarla ve ürünlerle ayrışan ambalaj tasarımında aynı zamanda ürünün özellikleri de terk edilmemelidir. Örneğin portakal aromalı bir gazozun ambalajını veya etiketini turuncu renk dışında pembe veya mavi tasarlayamazsınız. Bu tür kriterlerde ve ürün özelliklerine dikkat ederek en başarılı ambalaj tasarımı yapmak mümkündür.

Ambalaj tasarımı yaparken paket içindeki ürünün temel özelliklerini yansıtan renkler ve fontlar kullanılır. Bunun dışındaki görsellerin de tüketicilerin ilgisini çekmesi ve onlarda satın almayı teşvik eden bir momentum yaratması gerekir. Tüm ambalaj tasarımı süreçlerinde tüketicinin satın almasına yönelik kriterler göz önünde bulundurulsa da mutlaka ürünün temel özelliklerini taşıyan unsurlara da mutlaka yer verilmelidir.

Ambalaj Tasarımında Dikkat Çekici Özellikler

Başarılı ambalaj tasarımında dikkat çekmek gerektiği için diğer markaların ürünlerinden farkını ortaya koyan bir tasarım dili geliştirilmelidir. Ambalaj tasarımında en çok tercih edilen renklerin dışında tasarım özelliklerini yansıtan yenilikçi bakış açıları da kullanılmalıdır. Temel anlamda genele hitap eden ürünlerde ambalaj tasarlarken çok dikkat çekici bir tasarıma gerek duyulmaz. Ancak örnek vermek gerekirse sadece kadınlar için üretilen bir ürüne ambalaj tasarımı yapılacaksa bu noktada şu unsurlara dikkat edilmelidir:

 • Sadece kadınların ilgisini çekecek görseller kullanılabilir.
 • Ambalajın tamamında veya bir bölümünde kadınsı renkler olarak bilinen, pembe, kırmızı, mor, lila, fuşya gibi renkler tercih edilebilir.
 • Ambalajın üzerinde kadınlara hitap eden görseller veya mesajlar bulundurulabilir.

Ancak daha spesifik bir hedef kitleye hitap eden bir ürün için ambalaj tasarımı yapılacaksa, mutlaka bu kitleyi bir bakışta yakalayan unsurlar barındıran ambalajların tasarlanması gerekir. Sadece kadınlar için değil de belirli yaştaki kadınlar için bir ürün ambalaj tasarımı yapıldığında da o hedef kitleyi harekete geçiren tasarım dili kullanılmalıdır.

Ambalaj Tasarımında Tipografi Kuralları

Kaliteli ambalaj tasarımında tipografi kuralları da her ambalaj tasarımcısının mutlaka göz önünde bulundurması gereken kurallardan oluşur. Çünkü her ambalajın kendi içinde tutarlı ve ilgi çekici bir albenisi olmalıdır. Bize göre başarılı bir ambalaj tasarımcısının en büyük amacı, sanatsal bir tasarım ortaya koymak yerine ürünün pazarlanmasına katkı sunabilecek bir sonuç ortaya koymasıdır. Çünkü ambalaj ne kadar başarılı olursa, satışlara da o kadar olumlu etki yapabileceği için satış ve kazanç durumunda önemli bir silah olarak kullanılabilir.

Sadece ambalaj tasarımında değil grafik tasarım kurallarının geçerli olduğu hayatın her alanında tipografi hususuna dikkat edilmelidir. Ürünlerin satış ve pazarlanmasında da tipografinin çok önemli olduğuna dair gerçekleştirilen bilimsel araştırmaların sonuçları önemli kanıtlar sunmaktadır. Bu hususta ambalaj tasarımında tipografik açıdan şu kriterlere dikkat edilmelidir:

 • Bir ambalaj tasarımında kullanılan fontlar özenle seçilmelidir.
 • Fontların karakterize edilerek kullanılması o ambalaj için özgünlük sağlar.
 • Benzer fontlarla yepyeni tasarımlar oluşturulması bir ambalaj tasarımında öne çıkan avantajlar yaratır.

Dolayısıyla ambalaj fontlarını iyi kullanmayı bilen başarılı bir grafik tasarımcıdan destek alarak etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ürünlerin satış ve pazarlanmasında tüketiciler tarafından en kısa sürede benimsenebilmesi için mutlaka ambalaj tasarımına gereken önem verilmelidir. Aksi halde, ürün kendi özellikleri bakımından ne kadar etkili olursa olsun ambalaj konusunda dezavantaj yaratabilir.

Profesyonel Ambalaj Tasarımı Hizmetleri

Profesyonel ambalaj tasarımı hizmetlerimizden yararlanarak siz de ürünlerinizin pazarlanma süreçlerine olumlu katkı sağlayabilirsiniz. Piyasada hali hazırda olan bir ürünün yeniden ambalaj tasarımına gidilmesi ya da piyasaya yeni sürülecek ürünlerde başarılı ambalaj tasarlanması için ekibimizden destek alabilirsiniz. Ambalaj tasarımında dikkat edilmesi gerekenler konusunda uzman ekibimiz sayesinde satışlarınızı artıracak sonuçlara ulaşabilirsiniz.