Twitter'ı Kim Kurdu?

Twitter Nasıl Kuruldu? Kim Tarafından Kuruldu?

Yıllar geçtikçe, birbirinden farklı konsepte sahip onlarca sosyal medya siteleri hayatımızda yer ediniyor. Kimisi ciddi mana da dünya genelinde isim yaparken, kimisi de kullanıcıya gerektiği kadar hitap edememesi ya da farklı nedenlerden dolayı ismi dahi duyulmadan kapanıyor. Son yıllarda hit olan ve olmaya da devam edecek gibi görülen Twitter ise, sosyal medya kullanıcılarının hayatında yer eden ağlardan birisi. Peki Twitter nasıl kuruldu? Kim tarafından ne zaman kuruldu? Merak edenler için Twitter hakkında kapsamlı bir yazı hazırladık.

Kim Kurdu?

2006 yılında kurulan Twitter'ın kurucularından olan Jack Dorsey ismi öne çıkıyor olsa da, aslında tek bir kişinin kurduğu bir sosyal ağ değildir. San Fransisco'da 14 arkadaşı ile bir araya gelen South Park, Twitter'ın doğuşunda önemli rol oynadılar. İlk kurulduğu yıllarda oluşturulan internet üzerinden SMS algısı, Facebook'un daha hızlı bir şekilde ilerlemesinde etkili oldu.

14 arkadaşında bir araya gelmesiyle, 14 ayrı beyin dünyayı sarsacak bir sosyal medyanın olması gerektiği konusunda hem fikir olarak, neler yapabileceklerini ve kafalarında projeleri konuşmaya başlıyorlar. Bu fikir alış verişinin yapıldığı günlerde Jack Dorsey, arkadaşları ile yapmış olduğu bir etkinliği diğerlerine iletmek amacıyla bir SMS sistemine gereksinim duymaktadır. Kafasındaki bu gereksinimi diğer grup arkadaşlarına iletir. Bu fikir üzerinden yola çıkılarak fikir geliştirilir ve Twitterı hızlı bir şekilde kodlamaya başlar.

Twitter'ın Türkiye'ye Girişi

Dünya genelinde olduğu gibi, ülkemizde de oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Twitter, 25 Nisan 2011 tarihinden itibaren ülkemiz internet kullanıcıları içinde hizmet vermeye başladı.

Twitter'ın ülkemizde hızla yayılmasının ve benimsenmesinin en önemli nedenlerinden birisi de, şov programları oldu. Bu programların sunucuları, program adıyla Twitter hesabı açarak izleyicilerine, artık sorularını Twitter üzerinden sorabileceklerini duyurdu. Hem daha pratik hem de neredeyse maliyetsiz denilebilecek bu uygulama sayesinde, halkımız adeta Twitter'a hucum etmeye başladı. Farklı şov programları ile devam eden bu uygulamaları, dizi ve haber programları da takip etmeye başladı. Tüm bu olanların üzerine birde ünlü isimlerin Twitter kullanarak bunu duyurmaları üzerine, sosyal ağ bir anda zirveye ulaşmayı başardı. 140 karakter özelliği ile farklı bir konsept oluşturan Twitter, şuan ülkemizde en fazla kullanılan 3 sosyal ağın içerisinde yer alıyor.