Twitter Yıllık Kazancı

Twitter'ın Yıllık Geliri Ne Kadar?

21 Mart 2006 tarihinde yayın hayatına başlayan ve Jack Dorsey tarafından kurulan Twitter, 11 yıl içerisinde oldukça başarılı bir performans çizerek, dünyanın en büyük sosyal ağları arasında yer almayı başardı. Bu başarıya ulaşmak için her ne kadar büyük bir maddi bütçe gerekse de, Jack Dorsey ve arkadaşları belirledikleri bütçeyi daha ilk aylardan almaya ve üst düzey bir kar elde etmeye başladı. Gerekli gereksiz herkesin merak ettiği konulardan birisi de, Twitter'ın yıllık geliri ne kadar? sorusu oldu. Bu yazımızın devamında, Twitter'ın yıllık kazancı hakkında bilgiler verdikten sonra, sosyal ağ hakkında da bazı bilgilere yer vereceğiz.

Twitter'ın Yıllık Kazancı Ne Kadar?

Birçok şirketin gelirlerinin, yılın çeyreklere ayrılarak hesaplanıp açıklandığını düşünürsek, Twitter'ın 2017 yılının ilk çeyreği için gelirlerini sizlere aktarmamız, daha isabetli bir hesap olacaktır. 
Dünyanın en ünlü sosyal ağlarından birisi olan Twitter'ın 2017 yılı ilk çeyreği için açıkladığı bilanço, adeta dudak uçuklattı. 2016 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 7,7 düşüş gösteren Twitter gelirleri, 2017 yılının ilk çeyreğinde tam 548 milyon dolar olarak açıklandı. Yani Twitter bu gelirini sadece, 2017 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarında elde etti. Geçen yıl aynı dönem geliri ise, 594 milyon dolar olarak açıklanmıştı. 

Her ne kadar Twitter 2016 yılının ilk çeyreğine göre zarar etmiş gözükse de, kullanıcı sayısını yüzde 5.8 artırarak, 328 milyon kullanıcıya ulaşmayı başardı. Twitter gelirlerinin neredeyse tamamını, tüm kullanıcılarına açtığı reklam ağından elde etmektedir.

Peki bu kadar gelire kısa sürede sahip olmayı ve dünyanın önde gelen sosyal medya ağlarından birisi olmayı başaran Twitter'ın yayın hikayesi nasıl başladı? Gelin Maddeler halinde, Twitter'ın kurulumuna ve kısaca özelliklerine yeniden göz atalım.

* Bir mikroblog sitesi olan Twitter, anlık olarak iletilerinizi ve resimlerinizi paylaşabileceğiniz sosyal ağların başında gelmektedir.

* Her iletiniz de en fazla 140 karakter kullanabileceğiniz sosyal ağ, en fazla bu özelliği ile heyecan yaratmıştır.

* Jack Dorsey tarafından, 14 arkadaşı ile geliştirilen Twitter, internet üzerinden SMS gönderme projesi olarak düşünülse de, zamanla bugün ki halini almıştır.

* Twitter'da ilk atılan twit, #38 olmuştur. 

* Kuşların sürekli cıvıldamasından esinlenilmiş, ve Twitter'ın logosu mavi bir erkek kuş olmuştur. Atılan twitlere ise Türkçe'de, cıvıldama denilmektedir.

* Twitter Türkiye'de, 25 Nisan 2011'den itibaren kullanılmaya başlamıştır. Türkiye'de ilk defa bir TV programında izleyicilerine sorularını Twitter hesaplarına iletmeleri istenilince, Twitter bir anda ülke genelinde hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır.


Dünyada neredeyse tüm ünlüler, Twitter kullanımına merak sarmıştır. En fazla takipçisi olan kişi, Amerikalı şarkıcı Katty Perry'dir. Onu ardından Justin Bieber ve siyaset dünyasından Barack Obama izlemektedir. Ülkemizde ise en fazla takipçisi bulunan siyasetçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Hala ülkemizde bu sosyal ağı hiç kullanmamış kişiler bulunsa da, son aylarda hızlı bir şekilde hesapların açıldığı görülmektedir.