Sosyal Medya Fenomeni Olmak

Sosyal medya fenomeni nasıl olunur?

Son yıllarda sosyal ağların popüler olduğu kadar, bu ağları kullananların büyük bir kesimininde, popülerlik peşinde olduğu saklanamaz bir gerçektir. Herkes biraz daha fazla ilgi görmek, paylaştığı şeylerin diğer insanlar tarafından sevilerek takip edilip, beğenilmesini ister. Bu sevilen paylaşımların süreklilik arz etmesi, sizi sosyal medya fenomeni olma yolunda daha da ileriye taşıyacaktır. Sosyal medya fenomeni olmak için, her şeyden önce sabırlı olmak gerekir. Bu yazımızda sizlere, sosyal medya fenomeni nasıl olunur? sorusunun cevaplarını vereceğiz. Ancak bu sorunun cevaplarını vermeden önce, fenomen nedir? sorusunun tanımını yapmakta fayda olduğuna inanıyorum.

Fenomen nedir?

Sosyal medya üzerinden cevap verecek olursak, fenomen birçok insan tarafından paylaşımlarına ilgi duyulan, paylaşım ve fikirlerinin sosyal medya kullanıcılarının beğendiği insanlardır diyerek anlaşılır bir tarif yapabiliriz. Fenomenlerin neredeyse tamamına bakarsak, paylaşımları ince bir zeka üzerinde kurgulanmış, akıl dolu paylaşımlardır.Paylaşımların bu derece akılcı ve ince bir zekaya dayanması, haliyle insanların paylaşmasına ve daha fazla beğeni yapmasına neden olmaktadır. Bu sebeple sosyal medyada bu paylaşımlar hızla yayılmakta, insanlar bu tarz kişileri takibe almaktadır. İşin özü, insanların beğenebileceği, işte benim demek istediğimde budur diyebileceği paylaşımlar yapmak ve sabretmektir. Birçok sosyal medya fenomeni, sürekli paylaşım yerine, akılcı paylaşım yaparak fenomen olmayı başarmışlardır.

Sosyal medya fenomeni nasıl olunur?

Her ne kadar Nasıl fenomen olunur? sorusuna verilecek cevaplar birçok kişiye göre farklı olsa da, temel amaç nihayetinde fenomen olmaktır. Bu nedenle bugüne kadar ki bilgi ve birikime dayalı bilgileri, iletişime geçtiğimiz fenomenlerin görüşlerini harmanlayarak sizlere maddeler halinde aktaracağız.

* Öncelikle ilgi alanınızı iyi belirleyin. Normal arkadaşlarınızın dışında, ilgi alanınızı beğeneceğini arkadaşlar edinin. Bu siyaset olabilir, komik paylaşımlar olabilir ya da vine çalışmaları olabilir. Alan belirlemek oldukça önemli olsa da, bu sizin genel paylaşımlar üzerinden fenomen olamayacağınız anlamına gelmez.

* Kesinlikle paylaşımlarınızı çok uzun yazılar şeklinde değil, kısa ve öz ama etkileyici spotlar kullanarak yayınlayın. Bu kural oldukça önemlidir. Daha yolun başında kendinizi ispat etmemişken uzun paylaşımlar yapmak, kimsenin ilgisini çekmeyecektir. Öncelikle insanların sizi tanıması, paylaşımlarınızı beğenmesi gerekir. Sonrasında biraz daha uzun yazılarda rağbet görebilir. Ancak kısa spotlar, her zaman daha fazla ilgi görmektedir.

* Kopya paylaşımlardan mutlaka uzak durun. İnsanlar, etkileyici fikirleri ortaya atanlara ilgi duyar. Başkasından gördüğünüz paylaşımlar, sizi istediğiniz yere asla götürmez. Bu nedenle hiçbir fikriniz olmasa bile, harmanlama yapabilirsiniz.

* Doğal olun. Doğal olmak işin özünde vardır. Bunun yanı sıra, imla kurallarına ve devrik cümleler kurmamaya dikkat edin.

* İster kişisel hesabınızdan, isterseniz oluşturacağınız farklı sayfa ve hesaplardan, güncel paylaşımlar yapın. Bir gün içerisinde 20 paylaşım yapıp, 3 gün sonra paylaşımlara bir hafta ara verdiğiniz de, bu durumda takipçi sayınız istediğiniz seviyeye ulaşmayacaktır. Hayatın her alanında olduğu gibi, insanlar sosyal medyada da süreklilik görmek ister.

* Hangi platformda paylaşım yaparsanız yapın, mutlaka hashtag kullanın. Bu aramalardan ekstra takipçiler çekmenizi sağlayabilir. Paylaşımları yaparken konum bildirmeyi de ihmal etmeyin.

* Paylaşım yapacağınız konuların, güncel ve gündemle alakalı konular olmasına özen gösterin. İster vine çalışması, ister basit bir resim çalışması olsun, mutlaka güncel konularla alakalı paylaşımlar yapın.

Yukarıda bahsedilenler, sosyal medya fenomeni olmak için atılacak başlıca adımlardır. Bunları uyguladıktan sonra yanına biraz daha sabır eklerseniz, başarmanız zor olmayacaktır. Doğallık, güncellik, gündem ve sabır, sizin fenomen olma yolunda önemli bir yol almanızı sağlayacaktır.