Facebook'a Reklam Vermek

Facebook'a Nasıl Reklam Verilir? Faydaları Nelerdir?

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından olan Facebook, sadece insanların birbiri ile iletişim kurmalarının dışında, farklı ticari ya da toplumsal amaçlar içinde kullanılıyor. Ancak kişi ya da kurumlar ticaret hacimlerini artırabilmeleri, toplumsal amaçlarla kullananların ise toplumun farklı ve daha geniş kesimlerine ulaşabilmeleri için, Facebook sponsor reklam ağını kullanıyor. Peki Facebook'a nasıl reklam verilir? Faydaları nelerdir? Bu yazımızda, bu soruların cevaplarını sizler için vereceğiz.

Facebook'a Nasıl Reklam Verilir?

Facebook'a reklam verme amacınız ne olursa olsun, öncelikle bir sayfaya sahip olmanız gerekmektedir. Böylelikle ister direkt olarak sayfanızın reklamını, isterseniz de dilediğiniz gönderinin reklamını yapabilirsiniz.

1- Öncelikle sayfanıza giriş yapın.
2- Sayfanızın sol menüsünde bulunan -Tanıtım Yap- butonuna tıklayın.
3- Karşınıza çıkacak seçeneklerden, size uygun olan tanıtımı seçin. Burada ister sayfanız ile alakalı mesaj almak istediğiniz bölümü, ister sayfa beğeninizi artıracak bölümü, dilerseniz de farklı bir bölümü seçebilirsiniz. Size olumlu getirisi olacak reklam modelinin nasıl olacağını, yazımızın devamında anlatacağız.
4- Tüm yönergeleri izleyerek, tanıtıma uygun olacak bütçeyi, reklam bitiş tarihini, ödeme şeklinizi ve diğer özellikleri seçin. 
5- Reklamınız oluşturulduğunda, hangi kanalla ödeme yapacaksanız ödemenizi yapın. Reklam verme kriterleri doğru bir şekilde seçilmiş ise, 30 dakika geçmeden reklamınız onaylanacaktır. 

Bir gönderinin reklamını yapmak için ise; Sayfanızda yayınladığınız gönderinin sağ alt köşesinde bulunan, gönderiyi öne çıkar butonuna tıklayın.
Daha sonra yukarıda bahsedilen yolu izleyerek, reklamınızı vermiş olacaksınız.

Daha Verimli Facebook Reklamı Nasıl olur?

Facebook reklamlarınızı verimli hale getirmek için, aşağıdaki ip uçlarını kullanmanız oldukça yararlı olacaktır.

1- Reklam vereceğiniz hedef kitleyi iyi belirleyin. Belirlediğiniz kitleyi, reklam verme alanlarında işaretleyin.

2- Reklamınızda görsel bulunuyorsa, görsel üzerindeki yazının şık ve dikkat çekici olmasına özen gösterin.

3- Sayfa ya da gönderi reklamlarınız olsun, mutlaka ama mutlaka kısa ve şık bir spot kullanın. Uzun uzadıya açıklamalar yaptığınız reklamlara nazaran, kısa spotların daha olumlu dönüşler sağladığı tecrübeyle sabittir.

4- Reklamlarınızın mümkünse güncel konularla alakalı olması, geri dönüşümünde daha iyi olacağı anlamına gelmektedir.

5- Daha verimli ve daha uygun bütçeli Facebook sponsor reklamları için, reklamlarınızı direkt sayfa beğenisi olarak vermek yerine, zaruret yoksa gönderi şeklinde yayınlamaya özen gösterin. Böylece reklam bütçenize göre hem binlerce fazla beğeni ya da görüntülenme alır, hem de aynı beğeni sayısını bedavaya getirmiş olursunuz.

Facebook Reklamlarının Avantajları Nelerdir?

Facebook reklamları sizlere, Google Adwords reklamlarından daha fazla özelliği belirleme imkanı sunar. Bu özelliklerden sadece bazıları, aşağıda yer almaktadır.

1- Reklamlarınızı kadın erkek olarak, cinsiyet seçeneği yaparak yayınlamanız mümkündür. Yani reklamlarınızı sadece kadınların ya da erkeklerin görmesini sağlayabilirsiniz. 

2- Reklamlarınızı, sadece bir lokasyondan giren kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz. İl, İlçe ve hatta kasaba seçmeniz dahi mümkün.

3- Reklamlarınızı ilgi alanlarına göre yayınlayarak, daha verimli bir hedef kitle belirlemeniz mümkündür.

4- Reklamlarda, istediğiniz yaş aralığını seçmeniz mümkündür.

5- Uygun fiyatlarla, gönderileri çok daha fazla insana gösterebilirsiniz.

6- Videonuzu, insanların direkt olarak izlemesine zemin hazırlamış olursunuz.

Özet ile; özellikle gönderileri öne çıkararak verilen reklamlar, fiyat performans bazında son derece verimli sonuçlar vermektedir. Facebook sponsor  reklamlarında birden fazla özelliği kendinizin belirleyeceği düşünüldüğünde, reklamların daha fazla insana erişmesi doğru reklam vermekle mümkündür.