Facebook'un Yıllık Geliri

Facebook'un Yıllık Kazancı Ne Kadar?

Neredeyse hepimizin günlük en az bir defa giriş yaptığımız dünyanın en büyük 3 sosyal ağı arasında yer alan Facebook, artık hayatımızın iletişim ve farklı etkinliklerde bulunmak için kullandığımız en büyük parçası haline geldi. Her an yer bildirimi yaptığımız, video ve resimleri paylaşmanın yanı sıra, farklı amaçlarla sayfalar oluşturduğumuz Facebook'un yıllık geliri, herkes tarafından merak edilen bir detay. Bu yazımızda sizlere, dünyanın en büyük sosyal ağlarından birisi olan Facebook'un yıllık geliri ne kadar? sorusunun cevabının yanı sıra, Facebook kim tarafından nasıl kuruldu? sorusunun cevabında vereceğiz.

Facebook'u Kim Nasıl Kurdu?

Facebook'u Harvard Üniversitesi öğrencisi olan, Mark Zuckerberg ilginç bir hikaye sonucunda kurdu. Mark ve arkadaşı Eduardo Saverin, oldukça asosyal ve okuldaki kızlarla arkadaşlık ilişkileri zayıf olan iki lisans öğrencisiydi. Birgün arkadaşı olan Eduardo Saverin Mark'a, bir kız arkadaş edindiğini ve kız arkadaşının da bir kız arkadaşını getirerek akşam buluşacaklarını, kendisini de bu buluşmaya davet ettiğini söyledi. Arkadaşı ile kızlarla buluşmaya giden Mark, karşı taraftan beklediğini bulamadı. Kendisi için gelen kızın ilgisizliği, Mark Zuckerberg'i çok kırmıştı. Buna kızgın olan Zuckeberg okulun veri tabanına girerek, tüm kızların fotoğrafını bilgisayarına indirir ve bu fotoğrafları kurduğu facemash adlı sitede yayınlayarak, güzellik oylamasına sunar. Bu haberin okulda yayılarak okul yönetiminin kulağına gitmesi sonucunda, okuldan uzaklaştırılır. 

Mark'ın bu işlere olan merakını duyan Harvard'lı ikiz kardeşler Cameron ve Tyler Winklevoss, Mark'a bir teklif sunarak, insanların birbiri ile tanışmalarını kolaylaştıracak bir site kurmasını isterler. Bunun üzerine Mark Zuckerberg, farklı şuan ki Facebook'a benzer ama farklı özellikler de bir site kurarak, şimdi ki ismiyle Facebook olarak bilinen, thefacebook'u kodlamaya başlar.

Kurulum aşaması bu şekilde tamamlanan Facebook, kurulduğu ilk yıllarda sadece Harvard üniversitesinden mezun olan veya mevcut öğrenci olarak devam eden insanların, özel mail adresleri ile girebileceği bir siteydi. 2004 yılında kurulan sosyal ağ, daha sonra her geçen gün eklenen yeni özellikleri ile, günümüzdeki mevcut halini aldı.

Facebook'un Yıllık Geliri Ne Kadar?

Facebook sosyal ağının geliri, Facebook denilince herkes tarafından merak edilen konulardan birisi olmuştur. Şuan kişisel serveti 28 Milyar doları bulan Mark Zuckerberg, Facebook sayesinde yıllık ne kadar kazanıyor?

Facebook'un 2016 yılındaki gelirinin 10 Milyar dolar olduğu açıklandı. Bizler için her ne kadar devasa bir gelir olsa da, Facebook yetkilileri için bu beklenen bir gelirdi. Facebook'un İnstagram gibi bir önemli sosyal ağıda alarak kendisine bağlamasının, gelirlerini ne kadar artıracağı ise ayrı bir merak konusu oldu.