Facebook Hakkında 10 İlginç Bilgi

Facebook Hakkında Belki de Önceden Duymadığınız 10 İlginç Bilgi

Neredeyse dünyadaki tüm internet kullanıcılarının, en büyük sosyal ağların başında gelen Facebook'ta bir hesabı var. Anlık fotoğraflarımızı ve videolarımızı yayınladığımız, hatta canlı yayın özelliği ile canlı yayın yapabildiğimiz Facebook ile ilgili, 10 ilginç blgi ve olayı sizlerle paylaşıyoruz. Yazının tamamı, -Hadi canım. Buda mı olmuş?- diyeceğiniz türden.

1- Arkadaşlıktan Çıkarma Cinayeti

Facebook üzerinden aldatma ya da dolandırma gibi nedenlerden dolayı, insanların cinayet işlediğini duymuştuk. Ancak bu tam anlamıyla, skandal bir olay. Kazakistan'da 23 yaşındaki bir erkek, kendisini arkadaş listesinden çıkarttığı için okuldaki erkek arkadaşını bıçaklayarak öldürdü. Haber dünya gündeminde kısa süreli yer alsa da, Kazakistan gündemini uzun süre meşgul etti.

2- Çıkış Yapsanız Bile, Facebook Sizi takip Ediyor

Daha verimli bir reklam geliri elde etmek isteyen Facebook, kendi platformundan çıkış yapan kullanıcıları kısa süreliğine de olsa takibe alıyor. Bunun için Facebook Ad Age gibi bir takım özellikleri kullanan Facebook, kullanıcılarının aramalarını izleyerek alaka düzeyi daha yüksek olan sponsor rekamları kullanıcılarına göstermek istiyor.

3- Yaklaşık 40 milyon Profilin Sahibi, Şuanda Yaşamıyor

Şuanda yaklaşık 40 milyon Facebook profili sahibinin, yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. 2060 yılın kadar ise bu sayının, yaklaşık 100 milyonu bulabileceği tahmin ediliyor.

4- Mark Zuckerberg'i Engelleyemezsiniz

Belki bunu hiç duymadınız. Ama tamamen gerçek. Facebook'un sahibi olan Mark Zuckerberg'i, engellemek ya da şikayet etmek mümkün değil.

5- Hackerler Günlük Ortalama 600 Bin Hesabı Çalmaya Çalışıyor

Facebook verilerine göre hackerler, günlük yaklaşık olarak 600 bin facebook hesabını çalmaya çalışıyor. Günlük olan bu rakamın, birçok sosyal medyanın toplam kullanıcı sayısına yakın olduğu söyleniyor.

6- Çin Facebook'u 2009'da Yasakladı

Faşist ve baskıcı tutumu ile bilinen Çin hükümeti, halkın sosyal medya üzerinde daha rahat organize olarak gösteriler yaptığını düşünerek, 2009 yılında Facebook'u yasakladı. Daha sonra Twitter'i de yasaklayan Çin, sosyal medyalara oldukça soğuk bakıyor. Bu durum İran Suriye ve Vietnam'da da aynı.

7- Facebook'u Ziyaret Eden 3 Kişiden 1'i, Memnun Değil

Yapılan araştırmalarda, Facebook'a girdikten sonra kendini kötü hissedenlerin oranı, yüzde 34 olarak tespit edilmiş. Bu oran kendisini Facebook'a girdikten sonra, mutsuz hissedenlerin oranı.

8- İlk yüz, Al Pacino

Facebook ilk açıldığı aylarda logo olarak, Al Pacino'nun yüzünü buzlanmış şekilde kullanıyordu.

9- 3 Evliliken 1'i, Facebook Nedeniyle Bitiyor

Facebook'a dolaylı yoldanda olsa bağlı sebeplerle boşanmalar, tüm boşanma nedenlerinin %28'ini kapsıyor. Bu oranlar, yaklaşık olarak ülkemiz içinde geçerli bir durum.

10- Facebook'un Logo ve Temasının Mavi Olmasının Nedeni

Logo ve ana temasının mavi olmasının nedeni, Mark Zuckerberg'in renk körü olmasından kaynaklanıyor. Mark mavinin tüm tonlarını görebildiği için, mavi rengi en zengin renk olarak algılıyor.