Facebook'un Sahte Profil Sayısı Ne Kadar?

Facebook Sahte Profil Sayısı Açıklandı

Dünyanın en çok üyesi bulunan sosyal paylaşım platformu Facebook sahte profil hesap sayısını yaklaşık olarak 250 milyon olarak açıkladı. Bu sayının içersinde kopyalanmış profil sayısı da mevcut. Facebook, 2006 yılında Harvard Üniversitesi öğrencilerinden Mark Zuckerberg tarafından kızlarla kolay iletişim kurmak amacıyla oluşturulan sadece üniversite içersinde ağı olan bir sistemdi ama o kadar tutuldu ki kısa sürede tüm dünyaya yayıldı ve şu an yaklaşık 2 milyar üyesi bulunuyor.

Neden Sahte Profil Kullanıyorlar?

Facebook sosyal iletişim platformunda 250 milyondan fazla sahte profil bulunuyor. Facebook yetkilileri facebook sahte profil sayısını azaltmak ve mümkün olursa sıfıra indirmek için kolları sıvamış durumda. Peki, neden bu kadar çok sahte kimlik kullanılıyor? Öncelikle belirtmek gerekir ki Facebook genelde karşı cinsle tanışmak veya bir şekilde iletişim kurmak amacıyla kullanılıyor. Çevrecilerin, aynı siyasi görüşü paylaşanların veya bilgi alışverişinde bulunanların sayısı da hiç az değil ama bunlar diğer kesimin yanında azınlıkta kalıyor. Elbette bir de suçlular var veya sistemi aracı edip suç işleme amacında olanlar.

Facebook Profilleri Ne Kadar Gerçek?

Facebook kullanıcıların büyük bir bölümü kendi gerçek kimliklerini kullansalar da kendileri hakkında gerçek bilgileri her zaman doğru olarak yansıttıkları söylenemez. Ayrıca kimlikler gerçek bile olsa da profil resimleri başkalarına ait olabiliyor. Örneğin genç ve yakışıklı erkekler ile güzel kız resimleri kişinin kendi resmi yerine konabiliyor. Diğer bir durum da kişiliklerin olmadığı gibi gösterilmesi örneğin meslekler, eğitim durumları, maddi durumlar ve aile yapıları tam anlamıyla yalnış olarak verilebiliyor. Tüm bunlara rağmen her yıl milyonlarca insan Facebook üzerinden tanışıyor, bilgi paylaşımında bulunuyor ve sosyal etkinlikler düzenliyor. Hatta Facebook insanları evlendiriyor. Bu gün dünyanın iki ayrı ucunda ki insanlar evlilik kararını Facebook sayesinde verebiliyor. Bunun ne kadar sağlıklı olduğu tartışılsa da Facebook aracılığı ile yapılan evlilik sayıları ülkemizde de yüz binleri bulmuş durumda.

En Çok Kimler Sahte Profil Kullanıyor

- Kendini olduğundan farklı göstermek isteyen bireyler; daha zengin, daha eğitimli hatta fiziksel olarak daha güzel görünmek gibi amaçlarla.

- Yasa dışı örgüt elemanları ve suçlular: Bunlar hem tanınmamak hem de çeşitli yollarla örgütlerine insan ve maddi kazanç sağlamak isteyen kişi ve gruplar

- Sapık olarak nitelendirile insanlar: çocuk sapıkları, tacizciler

- Eşini aldatmak isteyen kimseler

- Etraftan tanınmadan sistemde olmak isteyen kimseler: Bunlar arasında zenginler, film yıldızları olabileceği gibi tam anlamıyla halktan insanlar da olabiliyor.