Arama Motorlarının Çalışma Prensibi

Arama Motorlarının Çalışma Mantığı Ve Özgünlük

Web siteleri için arama motorları, mutlak surette en fazla ilgi gösterilmesi ve üzerinde durulması gereken etkenlerin başında gelmektedir. Yani hazırlanacak web sayfalarının arama motorları ile tam uyumlu olması, ekstra ziyaretçi ve nihayetinde ise ekstra kazanç demektir. Bu nedenle web sitelerinin genel yapısı ile birlikte bir diğer önemli husus olan içerikte, tamamen özgün bir şekilde hazırlanmalı ve ziyaretçiye sunulmalıdır. Ziyaretçilerinize yönelik hazırlayacağınız doyurucu içerikler, arama motorları içinde oldukça ideal içerikler olarak ön plana çıkacaktır. Şu ana kadar yazdığımız bu ilk paragrafın daha iyi bir şekilde anlaşılması için, yazımızın devamında -Arama motorlarının çalışma mantığı ve özgünlük hakkında daha detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Arama Motorlarının Çalışma Mantığı Ve Özgünlük

Özgünlük denilince akla ilk olarak özgün içerikler geliyor olsa da, bu her ne kadar oldukça önemli bir etken olsa da, tek başına istenilen başarıyı elde etmek için yeterli bir kıstas kabul edilmemektedir. Web sitelerinin özgünlüğü, oldukça çok yönlü olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelin bunlara, hep birlikte göz atalım.

Tema / Script Özgünlüğü: Sitenizde kullanacağınız tema ya da scriptin özgün olması, sitenizi kodlarına kadar analiz eden arama motorları tarafından size ekstra bir puan kazandıracaktır. Site temanızın özgün olması ile birlikte arama motorları, sizi sitenize ve doğal olarakta ziyaretçilerinize önem veren bir webmaster olarak görecektir. Aynı zamanda özgün bir fonksiyonel özelliğe sahip olan sitelerin kullanıcılar tarafından daha fazla dikkate alındığı düşünülürse, bahsettiğimiz şeyin önemi çok daha iyi anlaşılacaktır.

Tasarımsal Özgünlük: Site tasarımlarınında özgün olması, yine tema script özgünlüğünde olduğu gibi, sizi bir tık daha üste taşıyacaktır. Zira arama motorları, ziyaretçilerine kullanışlı, ziyaretçilerini düşünen web sitesi hazırlayan webmasterları asla er ya da geç mutlu edecektir.

Görsel ve İçerik Özgünlüğü: Hazırladığınız görsel ve içeriklerin özgün olması, bir web sitesi için arama motorları gözündeki en önemli unsurdur diyebiliriz. Bunun kazanımını bazen diğer faktörlerle birleştiğinde çok erken alırken, bazen ise biraz gecikmeli olarak alırsınız. Ama bu kazanım, eninde sonunda hanenize mutlaka yazılacaktır. Görsellerinizin üzerine yazılar eklemek, isim vererek alt etiketler kullanmak ve boyutunu değiştirmek, görsellerinizi özgünleştirmek için yeterli olabilir. İçeriklerinizi ise, okuduğunuz konuları kendi yorum ve cümlelerinizle yeniden anlatabilirsiniz.  

Arama motorlarının çalışma prensibi ve özgünlüğün önemi

Arama motorları için en temel ve en önemli etken, özgünlüktür. Çünkü her arama motoru, kullanıcılarına yeni bilgiler sunmak ister. Örneğin -Kanserin Nedenleri- ile ilgili bir yazı yazacaksanız, arama motorları zaten bu konu hakkında tamamen aynı olarak yayınlanmış yazılara itibar etmeyecektir. 

Ancak yine aynı şeyi, başka cümle ve görsellerle anlatmanız durumunda, arama motoru robotları sizin içeriğinizi, aynı şeyi anlatıyor olsanız bile tamamen yeni bir içerik olarak algılayacaktır. Yani bu sitede, -kanserin nedenleri- ile ilgili farklı ve yeni bilgiler var diyerek, sizin içeriğinizi daha ön sayfalarda gösterecektir. Ancak aynı şeyi anlatıyor olsanız bile aynı yazıyı özgünleştirmeden sitenizde yayınladığınızda arama motoru; "Zaten bu içerik benim veri tabanımda ve hatta kendisini kanıtlamış binlerce güvenilir site de var. Neden aynı yazıyı yayınlayan başka siteyi daha ön sırada göstereyim ki?" şeklinde hareket edecektir.

Aynı şeyleri anlatsanız bile, kendi cümlelerinizle anlatacağınız için, arama motorları bunu o konuyla ilgili yeni bir bilgi olarak algılayarak, ziyaretçilerime konu hakkında başka yerde olmayan çok yeni bir içerik var, onu sunayım diyerek, yazınıza daha fazla değer verecektir.

Tüm bu işlemler, yukarıda saydığımız diğer özgünlük konuları içinde geçerlidir. Aynı resmi göstermek yerine, daha farklı resimler var diyerekte içeriğinize daha fazla önem vereceklerdir.

Kısacası özgünlük, arama motorlarının en fazla değer verdiği unsurdur. Bu nedenle başka yerden kopyalayarak sitenizde yayınlamak yerine, konuyu yine kendi cümle ve tarzınızla farklı şekilde anlatmalısınız.